Anne Sayfa Ben Kimim? Bizimkiler Maceralar Öğretmenler İçin Bana Ulaşın  
 
 
     
  Öğretmenler İçin ( 2. Sayfa )  
     
  Büyüklere Bakan Yönüyle Hammit:  
     
 

Değerli anne babalar ve öğretmenler. Hammit bu macerada yol alırken aslında kendi iç dünyasını keşfe çıkmaktadır. Duygu ve düşüncelerini rüyasında yol arkadaşı olarak görmekte ve aslında kendisi ile yüzleşmektedir.
İsterseniz karakterleri bir kez daha ele alıp, konuya bir de bu açıdan bakalım.


Her insanın içinde “ben bilirim”, “en iyi ben söylerim”, “benim sözüm dinlensin”, “benim yönlendirmelerim dikkate alınsın” gibi düşünceler vardır ve çoğu ortamda insan, sözleri ve davranışlarıyla ön plana çıkma gayretindedir. Bilgin ise insanın bu yönünü temsil etmektedir.


Yaramazlığı, zıpırlığı ve eğlenceyi Sosi ile Feti; güzelliği, kendini beğenmişliğiZebragül; laf taşımayı, dedikoduyu Kargi, kötülüğü ise Ador üstlenmiştir.


Hammit, yol arkadaşları ile bazı duygu düşünce ve davranışların iyiliğini ve kötülüğünü görüp kendi iç dünyasında muhasebe yaparak karakterine yön verme adına gözlem yapabilecektir.


Hammit’i çocuklarınıza okuturken sadece macera ve heyecanın içermediği bir serüven olduğunu ve gönül rahatlığı ile tavsiye edecek olmanızı bilmeniz bizleri de mutlu edecektir. 

 
     
 
 
     
  Bu Kurgu Çocuklarımıza Ne Katacak?  
     
 

Çocuklar, kendi duygu ve düşüncelerini yansıtan kitapları beğenirler. Yalnızlık, kaygı, hüzün ve çaresizlik gibi zorlandıkları duygularda kitaplar sayesinde mantıklı düşünme ve muhakeme yeteneklerini geliştirirler ve rahatlayarak olumsuz duygularının çözümüne yönelik ipuçları bulurlar.


Hammit ve arkadaşları; çocukların karakter gelişimindeki yolculuklarında onlara eşlik etmek için sabırsızlanmaktadırlar. Kitap okumayı sevdirmek; macera ve heyecanda işin “bizcesini” yaşatmak, pratik düşüncede yardımcı olmak için maceradan maceraya koşacaklar. Ador’un kötü karakter olmasına rağmen ona bile zarar vermeden tüm zorlukları en kolay biçimde çözme gayreti içerisinde olacaklar.


Çocuklarda hayal gücünün, dilin, kendini ifade edebilme becerisinin, liderlik özelliğinin, sorumluluk alma duygusunun, iyilikseverliğinin, özgüveninin ve arkadaşlık ilişkilerinin gelişmesinde HAMMİT çok etkili bir yol arkadaşı olacaktır.

 
     
 
 
     
  İlk Beş Kitapta hangi maceraları yaşıyoruz?  
     
 

Birinci Kitap - Yolculuk Başlıyor

 

İlk kitabımızda Hamit, uyku ile uyanıklık hali arasında oda kapısının ardından gelen seslerle irkilir. Dikkatli bir şekilde oda kapısını araladığında yepyeni bir dünya ile karşılaşır. Kendi doğal halleriyle birbiriyle uğraşan Sosi ile Feti, Hammit’i görürler ve ülkelerine gelen yabancıyı haber vermek için Bilgin’in yanına giderler.


Ülkesinin üzerinde dolaşan kara bulutların nasıl dağılacağını düşünen Bilgin, bu haberi alınca heyecanlanır ve bir an önce Hammit’le tanışmak için sabırsızlanır.


Kısa süre içerisinde maceraya Zebragül ve Kargi de dahil olur. Hamit, uyanıp yeniden odasına dönebilmesi için kahraman olmalı ve bulunduğu ülkeyi kötülerden kurtarmalıdır. Bu heyecanı kabul eden Hamit’in bundan sonraki ismi Hammit olur.


Bilgin ve arkadaşları Hammit’iFantastiko ülkesine, Büyük Bilge’nin yanına götürürler. Bilgin’in dedesi Hammit’e görevini söyler ve macera başlar. Hammit, Fantastiko’nun diğer ülkelere açılan tek geçişi olan Yaşam Kapısı’nı açmak için dört kristali bulup kötü kalpli Ador’un oyununu bozması gerekmektedir. Bu dört kristal, Ador tarafından ülkenin dört bir yanına dağıtılmış ve etrafı tuzaklarla çevrilmiştir.

 

İkinci Kitap - Korku Ormanı

 

Hammit, ilk kristali bulma yolculuğunu Fantastiko’nun kuzeyine, korku ormanına doğru yapar. Bu orman birbirinden ilginç tuzaklarla doludur. Her bir karakter tek tek kaybolur fakat kurtulma yolunda bu kayboluşlar beraberinde şifrelerin de bulunmasına neden olur. Her birinin getirdiği şifre ya da düşünce kristal yolculuğunda etkileyici rol oynar. Hammit ve ekibinin doğal ve komik halleri okuyucuların korku ormanında tedirginlik yerine eğlenceli zaman geçirmesine sebep olacaktır.Kahramanımız acaba bu bölümün finalinde yaşlı çınar ağacıyla mücadelesinde galip gelecek midir? Yoksa uyanıp ertesi gece kaldığı yerden devam mı edecektir?

 

Üçüncü Kitap - Fildişi Kulesi

 

Bu macerada Hammit, devlerin koruduğu kulenin tepesindeki kristale ulaşması gerekmektedir. Fakat ondan önce yol arkadaşlarına rağmen bu kuleyi bulması ve devlerle mücadele öncesi plan kurması için pek fazla zamanı bulunmamaktadır. Yolda karşılaştığı problemler, Sosi ile Feti’nin yarardan ziyade verdikleri zarar, Zebragül’ün çıtkırıldımlığı ile Bilgin’in bilgece yaklaşımlarındaki garipliği çocuklara yine eğlenceli zaman geçirtecektir. Her kitabın sonunda kristale ulaşılacak olmasını bekleyen okurlar klasik çocuk kitaplarından farklı bir macera karşısında sürpriz yaşayabilirler. 

 

Dördüncü Kitap - Düşyutan Mağarası

 

Fantastiko ülkesinin en gizemli mağarasına hoş geldiniz. Bu mağara göl içerisinde bağımsız hareket eder. Bazen gölün dibine iner bazen de gelen misafirlerini yakalamak için suyun yüzeyine çıkar. İçine bir kere girdikten sonra kimse kolay kolay kurtulamaz. Tabii ki şifreleri çözüp tuzakları geçebilenler hariç. Fakat duyduğumuz habere göre Hammit’ten önce kim girdiyse çıkamamış. Acaba içinde kristal var mı yoksa fantastik dünyanın karakterlerini yeni bir tehlike mi beklemekte?


Hammit bu mağaraya nasıl mı geldi? Tabii ki Düşyutan şelalelerinden düştü. Peki oraya nasıl geldi? Devlerden kaçarak mı? Yoksa… Neyse, biz en iyisi kendimizi maceraya bırakalım.

 

Beşinci Kitap - Yaşam Kapısı

 

Sonunda Fantastiko ülkesine geri döndük. Fakat elimizdeki kristallerin yaşam kapısına uygulanması Büyük Bilge’nin istediği şekilde olmayacak. Kızsa da iş işten geçmiş olabilir. Belki de yeni maceralar öncesi bizlere ipucu bırakmak isteniyordur. Bu arada maceraya bir ülke daha dâhil oldu. Bu ülkenin sakinleri…Kukiler.


Kukiler, üç farklı kanat rengine sahipler ve her birinin saldırısı ve savunması bu rengin özelliğine göre olmaktadır. Örneğin mavi kanatlılar kendi etrafında dönmeye başladıklarında elektrik yayıp kendilerini koruyorlar. Yeşil ve toprak renkli kanatlılar ise daha farklı. Kukiler acaba Hammit ve arkadaşlarıyla dost mu olacaklar yoksa düşman mı? Yazarken biz de heyecanlandık. Tekrar mı okusak acaba?

 

 
     
 
 
     

 

 

 
 
Anne Sayfa | Ben Kimim? | Bizimkiler | Maceralar | Öğretmenler İçin | Yazar Hakkında | Yarışma | İmza Günleri | Video | Bana Ulaşın
     
 

@copyright 2015 Hammit | O Bir Kahraman

İnternet sitemizde yayınlanan fotoğraf, yazı ve illüstrasyonlar

özgündür, kopyalanamaz.